Katarzyna Broda-Firla & Michał Matczak - koncert etno & folk
sob., 06 lis
|Samadhi
sobota, 6 listopada 2021 START 20.00
Czas i lokalizacja
06 lis 2021, 20:00
Samadhi, Wiry 23, 58-124, Polska
O wydarzeniu
Odkryjemy unikalny świat dźwięków pasterzy od Środkowowschodniej Azji, Wikingów, Indian Ameryki Północnej po Karpaty. Beskidzkie pieśni zintegrowane z muzyką świata łączą się i tworzą zupełnie coś nowego - wspólne brzmienia.
Kilka zasad:
1. Limit osób na koncercie – 35.
2. cena "wrzucasz ile chcesz" - w trakcie koncertu zostanie puszczony kapelusz
3. Można przynieść swoje napoje bezalkoholowe i jedzenie
4. Po koncercie zapraszamy aby zostać z nami dłużej i wspólnie spędzić czas
5. Sugerujemy zabrać ze sobą poduszkę lub koc do siedzenia
6. W razie jakichkolwiek problemów, proszę dzwonić: 530 060 008 – Jola
7. Rejestracja poprzez formularz:
https://www.samadhi.pl/event-details/katarzyna-broda-firla-michal-matczak-koncert-etno-folk/form
Zagrają dla nas:
Katarzyna Broda-Firla
Od najmłodszych lat uczyła się od swojego ojca – Józefa Brody, który przekazał jej wrażliwość na otaczający świat i ludzi, nauczył, jak dostrzegać muzykę tam, gdzie na pozór jej nie ma: w górskich potokach, szumiących drzewach, burzy i deszczu. Razem odwiedzali mieszkańców wsi, od których Katarzyna uczyła się źródłowego śpiewu i tańca.
Z zespołem Józefa Brody od dziecka koncertowała w Polsce i za granicą. Trasy koncertowe wiodły przez m. in. Francję, Bułgarię, Niemcy, Danię, Litwę, Ukrainę, Rosję, Kanadę, Austrię, Węgry, Słowację, Chorwację, Szkocję. Uczestniczyła w festiwalach takich jak: Święto Dzieci Gór, Polonijny Festiwal w Rzeszowie, Międzynarodowy Harcerski Festiwal w Kielcach, Międzynarodowy Harcerski Festiwal w Chorzowie, Festiwal Folklorystyczny w Oleśnicy, Dziecięcy Festiwal w Zielonej Górze, Festiwal Kocham Cię, Slot Art Festiwal. Na Międzynarodowym Festiwalu Studentów i Młodzieży w Moskwie Śpiewała wraz z zespołem Józefa Brody w teatrze Bolszoj w Moskwie z udziałem takich artystów jak Edyta Geppert, Mieczysław Szcześniak, Budka Suflera, Lady Pank, Maryla Rodowicz.
Brała udział w koncertach “Wokół stołu wigilijnego” z Teatrem Stu z Krakowa. Współpracowała z Joszkiem Brodą uczestnicząc w różnych projektach muzycznych zwieńczonych koncertami w Polsce i za granicą, między innymi koncert kolęd dla telewizji Polsat gdzie śpiewała ze Zbigniewem Wodeckim, zespołem Enej, Ewą Farną.
W projekcie Muzyka serca i rozumu z Józefem Brodą i Januszem Kochutem, koncertowała wielu miejscach na terenie polski i za granicą. Uczestniczyła w trasie koncertowej „Betlejem” w Polsce, gdzie śpiewała z Grażyną Łobaszewską, Antoniną Krzysztoń, Kamilem Bednarkiem, Dawidem Kwiatkowskim, Bovską, Mate.O. Brała udział w koncertach i audycjach organizowanych przez TVP1, TVP2, TVP Polonia oraz licznych audycjach w Radio2, Radio3, a także Radio Katowice.
Współtworzy zespoły muzyczne takie jak: Shafa i Inaczej. Płyty, w nagrywaniu których brała udział: Kapela Lipka Na Granicy, Debora, Posłuchejcie Kamaradzi, Z biegiem Olzy, Muzyka serca i rozumu. Podczas promocyjnych koncertów płyty Debora śpiewała min. z Grażyną Auguścik,Wojtkiem Waglewskim, Dimą Gorelikiem,Marcinem Pospieszalskim, Adamem Bałdyą
Gra na instrumentach tj. okaryna, fujarka, flety, cymbały rzeszowskie, lira korbowa, a jej wokalne zainteresowania wykroczyły już poza europejskie podwórko: ostatnio eksploruje tematy śpiewu gardłowego i alikwotowego z Tuwy, Mongolii i Tybetu.
Prowadzi również działalność edukacyjną poprzez prowadzone przez siebie warsztaty ze śpiewu białym głosem “Katarzyna Broda-Firla Od Źródła” propagując kulturę Beskidów. Była opiekunem wokalnym przy przygotowaniu zespołów i nagrywaniu płyty “Kiyrpiecki” i “Zasadnioki”. Założyła Fundację im.Józefa Brody aby kontynuować zachowania i myśli wpisane w jego życie, jako filozofa,mistyka,pedagoga,człowieka kultury. Poprzez działania fundacji chce kolejnym pokoleniom przekazać sposób myślenia,którego istotnym elementem jest różnorodność i spotkanie z człowiekiem. Jako prezes Fundacji zrealizowała pierwszy jej projekt w ramach programu Kultura w Sieci “Broda w sieci”, gdzie powstał cykl filmów dokumentalnych i instruktażowych z budowy instrumentów oraz cztery utwory opatrzone animacją komputerową.
Michał Matczak
Absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej wydziału instrumentalnego, kierunku Gitara w klasie p. Magdaleny Czwojdy. Członek zespołu Alegria, wykonującego muzykę folkową irlandzką, latynoamerykańską i andyjską oraz zespołu Shafa, który miesza muzykę beskidzką z melodiami z całego świata. Współorganizator festiwalu artystycznego SLOT Art Festival w Lubiążu.
Od 2006 roku współpracuje zawodowo z muzykami specjalizującymi się w różnych typach muzyki (od etnicznych brzmień muzyki latynoskiej i andaluzyjskiej, po klasycznego rocka czy bluesa). Poszerzał wiedzę z zakresu teorii muzyki rozrywkowej, uczęszczając na wykłady z aranżacji i harmonizacji prowadzone przez Pawła Zareckiego (muzyk ogólnopolskiej sławy współpracujący z takimi gwiazdami jak: Anna Maria Jopek czy Mieczysław Szcześniak, były pianista i aranżer zespołu TGD). Doskonalił umiejętności gry na gitarze elektrycznej uczestnicząc m.in. w warsztatach prowadzonych przez Tomasza Liperta (muzyk, wieloletni gitarzysta zespołu De Mono oraz były gitarzysta zespołu TGD).
Nauczyciel gry na gitarze z wieloletnim doświadczeniem. Pracował we Wrocławiu w prywatnej szkole muzycznej „ARKA” oraz w Autorskiej Szkole Muzyki Allegretto.
Od 2012 współpracuje z Wołowskim Ośrodkiem Kultury z powodzeniem prowadząc sekcję gitary.
O miejscu
Jesteśmy małżeństwem, ludźmi, którzy delektują się wszechobecną duchowością, ale jednocześnie nie uciekają od wyzwań tego świata i stąpają mocno po ziemi. Doceniamy piękno współczucia, miłości i empatii do wszystkich istot, ale też nie wzbraniamy się od „trudnych emocji.” Akceptujemy strach, gniew, smutek i złość, która czasem do nas przychodzi. Dla nas życie nie polega tylko na dążeniu do szczęścia, bezwarunkowej miłości i ucieczki przed cierpieniem. Dostrzegamy, że największy rozwój jest właśnie w tych najtrudniejszych momentach, z którymi czasem musimy się zmierzyć. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, tak jak byśmy chcieli. Czasami wcale nie jest łatwo nam to zaakceptować.
Porzuciliśmy życie w mieście, biznes, dążenie do materialnego "WIĘCEJ" i stworzyliśmy nasze SAMADHI bo to jedyna droga, która dla nas ma sens. Teraz zajmujemy się ogrodem, sprzątamy, gotujemy, prowadzimy warsztaty oraz staramy się aby nasi goście zawsze wyjeżdżali od nas błogo zaopiekowani.
Nasza przestrzeń jest czysta od alkoholu, środków psychoaktywnych, produktów odzwierzęcych, gniewu, agresji, poczucia winy i oceny. Wypełniona jest za to ciepłem, tolerancją, cierpliwością i otwartością na Twoje prawdy i poszukiwania.
W ramach naszej Fundacji Samadhi organizujemy i finansujemy pobyty rekreacyjno - rozwojowe dla młodzieży. Pomagamy młodym ludziom w tych trudnych dla nich czasach, aby mogli pielęgnować swoje talenty. Nasza Fundacja wspiera również niszowych muzyków. Organizujemy koncerty, zajmujemy się ich promocją i całość pieniędzy, które zbierzemy z biletów przekazujemy naszym utalentowanym artystom. Jednocześnie uważamy, że słuchanie muzyki na żywo jest pięknym i ciekawym sposobem na zatrzymanie umysłu i gonitwy myśli. Dlatego tym bardziej taka forma spędzania czasu jest nam bliska.
Nazwaliśmy się SAMADHI bo prawda w naszym życiu jest bardzo istotna. SAMADHI oznacza stan umysłu kiedy dostrzegamy prawdę obiektywną. To stan bez własnych indywidualnych przekonań i wersji "PRAWD" jakie wyznajemy.
Naszą misją nie jest objawianie kolejnej „PRAWDY” czy mówienie w co należy wierzyć i jak żyć. Szanujemy i rozumiemy, że każdy z nas idzie własną drogą, ze swoją prawdą a te drogi i prawdy nie zawsze muszą być takie same.
Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy się u nas pojawią zbliżą się do samego siebie i wspólnie będziemy odkrywać to, co prawdziwe i istotne.