top of page

Warsztaty z podstaw emisji głosu białego i gardłowego

pt., 28 sty

|

Samadhi

Będziemy odnajdywać jedno z naszych życiowych źródeł - głos! Spotkasz się ze swoim korzeniem, czyli miejscem gdzie wybija twój unikatowy przekaz do świata.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
Warsztaty z podstaw emisji głosu białego i gardłowego
Warsztaty z podstaw emisji głosu białego i gardłowego

Czas i lokalizacja

28 sty 2022, 16:00 – 30 sty 2022, 17:00

Samadhi, Wiry 23, 58-124, Polska

O wydarzeniu

Zapraszamy na warsztaty z podstaw świadomej emisji białego głosu i gardłowego.

Będziemy odnajdywać jedno z naszych życiowych źródeł, innymi słowy, głos. Spotkasz się ze swoim korzeniem, czyli miejscem gdzie wybija twój unikatowy przekaz do świata.

Dowiesz się jak wydobywać z siebie piękny, naturalny biały głos, jak panować nad jego barwą, by móc zarówno zaśpiewać dziecku kołysankę, jak i zawołać pastersko. Ćwiczenia przygotowawcze jak i sama emisja śpiewu białego stanowią bardzo dobre przygotowanie do opanowywania podstaw śpiewu gardłowego. Położymy nacisk zarówno na relaksację, ćwiczenia oddechowe jak i solidną pracę mięśni wspierającą zdrową, a co za tym idzie bezpieczną emisję. W obu tych źródłowych technikach wykorzystywane są te same partie mięśni, dlatego właśnie warsztaty podstaw śpiewu gardłowego rozpoczną się od bliższego nam spotkania z głosem białym. Śpiew gardłowy przeniesie cię w wysokie góry i bezkresne stepy Mongolii. Poznasz techniki relaksacji ciała oraz uruchamiania mięśni wspierających oddech.

Śpiew biały – zwany też ludowym, etnicznym, pierwotnym, to śpiew jasny i swobodny, ale też łagodny i lekki. Dla naszych przodków był naturalną potrzebą ekspresji, towarzyszył im zarówno w codziennym życiu, jak również w bardzo doniosłych chwilach. Był sposobem komunikacji i wzmacniał społeczne więzi. Niósł za sobą prawdę o świecie i człowieku.

Śpiew gardłowy, kargyraa i alikwotowy - jest tradycyjną metodą śpiewu z rejonów Mongolii, Tybetu i Tuwy. Stał się tak ważny, że znajduje się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Źródło śpiewu gardłowego odnajdziemy w naturze – u zwierząt, gór, czy strumieni. Ze względu na swój medytacyjny charakter był sposobem kontaktu ze sobą i przyrodą.

PROGRAM:

Piątek

Od 16.00 – przyjazd i zakwaterowanie

17.00 – 18.00 obiadokolacja

18.00 – 21.00 integracja i wprowadzenie do śpiewu

21.00 – 22.00 koncert gongów i mis tybetańskich (Jolanta Wesołowska i Dariusz Wesołowski - Samadhi)

Sobota

9.00 – 10.00 śniadanie 10.00 – 15.00 (w tym przerwa 15/20 min) - warsztaty ze śpiewu białego

15.00 – 17.00 obiad

17.00 – 19.00 czas na relaks (spacer po okolicznych szlakach góry Ślęży i Raduni, czas dla siebie, morsowanko w pobliskim zalewie, saunę)

19.00 – 20.00 kolacja

20.00 – 22.00 Keepers of Keys & Michał Matczak - koncert w Samadhi

Niedziela

09.00 – 10.00 śniadanie 

10.00 – 15.00 (w tym przerwa 15/20 min) - warsztaty ze śpiewu gardłowego 

15.00 – 17.00 obiad 

17.00 zakończenie

Wrażenia z warsztatów : 

https://www.youtube.com/channel/UCKYrAj0VWPhdZhFHH1JwMnw

Tu możecie usłyszeć próbkę śpiewu gardłowego  https://youtu.be/7e5oACtqlwA

Opinie innych uczestników:

Marta Kozikowska:  "Warsztaty z Kasią to niezapomniane przeżycie i rozwój na wszystkich poziomach. Kasieńka pokazala mi nową mnie. Otwarła każdego z nas, w magiczny sposób znajdując drogę do serca, indywidualnie, delikatnie, poruszając w nas struny by w końcu w dwa dni stworzyć z kilku osób harmonijnie i przejmująco śpiewającą grupę. Wielki ukłon Kasiu, Skarbie, kto Cię spotka jest bogatszy!"

Mikołaj Papatolios:  "Nigdy nie jest za późno, by iść za głosem serca. Kropka. Do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Kasia więc tego nie robi. Tworzy zamiast tego atmosferę, w której ta prawda może mieć przełożenie na konkretne działanie. Wszechstronnie uzdolniona, zdeterminowana by pójść o ten krok dalej, a przy tym wrażliwa na energię tak grupy, jak indywiduum. Pracowaliśmy razem nad moim rapem. Kasia pomogła mi wydobyć nie tylko prawdziwy przekaz, ale również barwę głosu, która wywołuje ciary u słuchaczy. W mojej ocenie to, co się wydarza podczas współpracy z Kasią nie jest tylko czysto warsztatową kwestią. To przede wszystkim kwestia egzystencjalna; Kasia ujmuje za rękę i przeprowadza przez trudy konieczne do tego, by spotkać się z lepszym sobą. Yo."

Weronika Anna Pylak:  "Uczestniczyłam w ostatni weekend w warsztatach głosu prowadzonych przez Kasię. Fantastyczna sprawa! Kasia świetnie wyjaśniła czym jest śpiewanie białym głosem, czym różni się głos naturalny od białego, pokazała wiele ćwiczeń, dała mnóstwo cennych wskazówek. Profesjonalistka w każdym calu! A do tego ciepła, sympatyczna osoba o niezwykle zaraźliwym śmiechu."

Joasia Pik:  "Kat ma dar do prowadzenia warsztatów. Tworzy wspaniałą, pełna ciepła i uwagi atmosferę. Chce się wracać, bardzoooo, bardzoooo!!!"

Liliana Dorota Celmer  "Było fantastycznie, kobieca piękna moc zjednoczyła nas niesamowicie   Warsztaty głosu świetne, tylko mało!!!"

Marta Miśko:  "Dziękuję, że byłaś. Twój warsztat to dopiero była MOC".

Prowadzące

Katarzyna Broda-Firla – Od najmłodszych lat uczyła się od swojego ojca – Józefa Brody, który przekazał jej wrażliwość na otaczający świat i ludzi, nauczył, jak dostrzegać muzykę tam, gdzie na pozór jej nie ma: w górskich potokach, szumiących drzewach, burzy i deszczu. Razem odwiedzali mieszkańców wsi, od których Katarzyna uczyła się źródłowego śpiewu i tańca. Z zespołem Józefa Brody od dziecka koncertowała w Polsce i za granicą. Trasy koncertowe wiodły przez m. in. Francję, Bułgarię, Niemcy, Danię, Litwę, Ukrainę, Rosję, Kanadę, Austrię, Węgry, Słowację, Chorwację, Szkocję. Uczestniczyła w festiwalach takich jak: Święto Dzieci Gór, Polonijny Festiwal w Rzeszowie, Międzynarodowy Harcerski Festiwal w Kielcach, Międzynarodowy Harcerski Festiwal w Chorzowie, Festiwal Folklorystyczny w Oleśnicy, Dziecięcy Festiwal w Zielonej Górze, Festiwal Kocham Cię, Slot Art Festiwal.

Na Międzynarodowym Festiwalu Studentów i Młodzieży w Moskwie Śpiewała wraz z zespołem Józefa Brody w teatrze Bolszoj w Moskwie z udziałem takich artystów jak Edyta Geppert, Mieczysław Szcześniak, Budka Suflera, Lady Pank, Maryla Rodowicz.

Brała udział w koncertach “Wokół stołu wigilijnego” z Teatrem Stu z Krakowa. Współpracowała z Joszkiem Brodą uczestnicząc w różnych projektach muzycznych zwieńczonych koncertami w Polsce i za granicą, między innymi koncert kolęd dla telewizji Polsat gdzie śpiewała ze Zbigniewem Wodeckim, zespołem Enej, Ewą Farną.

W projekcie Muzyka serca i rozumu z Józefem Brodą i Januszem Kochutem, koncertowała wielu miejscach na terenie polski i za granicą.

Uczestniczyła w trasie koncertowej „Betlejem” w Polsce, gdzie śpiewała z Grażyną Łobaszewską, Antoniną Krzysztoń, Kamilem Bednarkiem, Dawidem Kwiatkowskim, Bovską, Mate.O.

Brała udział w koncertach i audycjach organizowanych przez TVP1, TVP2, TVP Polonia oraz licznych audycjach w Radio2, Radio3, a także Radio Katowice.

Współtworzy zespoły muzyczne takie jak: Shafa i Inaczej. Płyty, w nagrywaniu których brała udział: Kapela Lipka Na Granicy, Debora, Posłuchejcie Kamaradzi, Z biegiem Olzy, Muzyka serca i rozumu. Podczas promocyjnych koncertów płyty Debora śpiewała min. z Grażyną Auguścik,Wojtkiem Waglewskim, Dimą Gorelikiem,Marcinem Pospieszalskim, Adamem Bałdyą. 

Gra na instrumentach tj. okaryna, fujarka, flety, cymbały rzeszowskie, lira korbowa, a jej wokalne zainteresowania wykroczyły już poza europejskie podwórko: ostatnio eksploruje tematy śpiewu gardłowego i alikwotowego z Tuwy, Mongolii i Tybetu.

Prowadzi również działalność edukacyjną poprzez prowadzone przez siebie warsztaty ze śpiewu białym głosem “Katarzyna Broda-Firla Od Źródła” propagując kulturę Beskidów. Była opiekunem wokalnym przy przygotowaniu zespołów i nagrywaniu płyty “Kiyrpiecki” i “Zasadnioki”.

Założyła Fundację im.Józefa Brody aby kontynuować zachowania i myśli wpisane w jego życie, jako filozofa,mistyka,pedagoga,człowieka kultury. Poprzez działania fundacji chce kolejnym pokoleniom przekazać sposób myślenia,którego istotnym elementem jest różnorodność i spotkanie z człowiekiem. Jako prezes Fundacji zrealizowała pierwszy jej projekt w ramach programu Kultura w Sieci “Broda w sieci”, gdzie powstał cykl filmów dokumentalnych i instruktażowych z budowy instrumentów oraz cztery utwory opatrzone animacją komputerową.

Kat Poręba - jest pedagogiem wokalnym, wokalistką, multiinstrumentalistką i songwriterką, która na swojej ścieżce muzycznej przeszła przez różnorodność gatunków. Absolwentka tarnowskiej szkoły muzycznej II stopnia w klasie śpiewu klasycznego, wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach, oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku filologii angielskiej. Obecnie zgłębia tajniki śpiewu gardłowego i białego.

Przez wiele lat szkoliła się pod okiem pedagogów takich jak: Sonia Lachowolska, Danuta Sendecka, Janusz Szrom, Marek Bałata, Beata Przybytek, Karen Edwards, John Henny, Kevin Mahogany, Jaime Vendera, Anna Maria Hefele, Kasia Broda-Firla, Michał Szerląg, Imre Peemot, i innych. Uczestniczka rozmaitych warsztatów, szkoleń i konferencji wokalnych, w tym szkoleń Doctor Vox prowadzonych przez dr Iltera Denizoglou.

Obok muzyki pasjonuje się lingwistyką, psychologią, religioznawstwem, filozofią, kulturoznawstwem, oraz jest wielką miłośniczką ogólnie pojętego wellnessu i ekologicznego stylu życia. W związku ze swoimi pasjami, zauważa istotną rolę pracy z ciałem i emocjami w prowadzeniu wokalistów, oraz postrzegania procesu uwalniania głosu w sposób holistyczny, traktujący człowieka jako istotę funkcjonującą w obrębie wielu współzależnych sfer.

Zakończone projekty muzyczne: Była chórzystka i solistka tarnowskiego chóru Gos.pl (gospel & negro spiritual), solistka w zespole Incepcja (hard rock), New Cafe (80's rock covers), orkiestry symfonicznej Miłosierdzia Bożego (klasyczna & worship), oraz kilku mniejszych projektów blues-rockowych, metalowych, oraz folk.

Obecnie jest solistką krakowskiego trio jazz-bluesowego, oraz chórzystką w projekcie "Karolove Pieśni" Wojtka Klicha.

CZAS I MIEJSCE:

28 - 30 stycznia 2022 r.

Samadhi, 

Wiry 23 - Masyw Ślęży 

link do Google Maps 

https://goo.gl/maps/w3t9kysx7s6Zkoqv9

CENA

800 zł,

750 zł - przy rezerwacji i płatności zaliczki najpóźniej do 27 grudnia 2021 r.

cena obejmuje: 2 noclegi w pokojach 2 osobowych z własną łazienką, wyżywienie, warsztaty, jedno uruchomienie sauny na 2-3h (określoną godzinę ustalamy wspólnie)

Maksymalna liczba uczestników: 12 osób

ZAPISY:

Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie przelewu w wysokości 300 zł oraz wypełnienie poniższego formularza rejestracyjnego:

https://www.samadhi.pl/event-details/warsztaty-z-podstaw-emisji-glosu-bialego-i-gardlowego

Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego prześlemy dane do przelewu.

Dodatkowe informacje:

Jola (Samadhi)

e-mail: jola.samadhi@gmail.com 

telefon - 530060008 

Kasia (Od Źródła)

e-mail - kasiafirla@gmail.com 

telefon - 512632555

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page