top of page

ŹRÓDŁA TWOJEJ PRAWDY

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego wierzysz w to, co wierzysz? Skąd przychodzą informacje, które budują Twoje rozumienie rzeczywistości? Dlaczego niektóre informacje akceptujesz natychmiast, bez zastanowienia, a inne odrzucasz i czasami Cię wręcz oburzają? Dlaczego lubisz słuchać niektórych ludzi, czytać ich teksty, a treści innych ludzi traktujesz z dystansem, powątpiewaniem i je odrzucasz?

Spróbujmy przyjrzeć się temu zjawisku. Najprawdopodobniej już teraz, po tych kilku zdaniach budzi się Twoja ocena i umysł, jeszcze ciekawy dalszych treści, ale już jest w gotowości do konfrontowania ich z tym, co już „wiesz” i w co wierzysz … zaczyna rodzić się OCENA. Umysł zwykle produkuje ciekawą mieszankę ocen, które produkują OPINIĘ i przez nią filtruje przychodzące informacje. Z jednej strony jest otwartość, ciekawość, nadzieja i chęć rozwoju, a z drugiej czasami skrajny sceptycyzm powodowany przez lenistwo poznawcze, dogmaty wiary (jakiejkolwiek) czy strach przed tym, co potencjalnie burzy nasz światopogląd. Otwartość i sceptycyzm to swoiste skrajności, pomiędzy którymi jest szeroka strefa szarości ich mieszanki. Umysł zwykle, po chwili koncentracji na nowej treści dobiera podświadomie wygodną mu proporcję sceptycyzmu i otwartości. Decydujemy czy chcemy słuchać lub czytać dalej, czy już nie budzi to naszego zainteresowania. Warto zatem dostrzec, że dość szybko i mocno podświadomie oceniamy i szufladkujemy treści i ich źródła. To zmagazynowane już w umyśle treści, które budują definicję naszej Prawdy, zarządzają przepływem nowych informacji i decydują czy któreś możemy przyjąć do naszej wewnętrznej Biblioteki Prawdy. Powoli stajemy się zakładnikami naszych własnych, wcześniejszych Przekonań i to one (trochę za nas) decydują kim się stajemy.

Warto zauważyć jak przez przekrój naszego życia zmienia się ta istotna proporcja otwartości i sceptycyzmu. W pierwszych dwudziestu kilku latach chłoniemy wiedzę. Nasza otwartość oparta na ciekawości i próbie zrozumienia świata sprawia, że przyjmujemy ogromny ładunek informacji, czasami bezrefleksyjnie i trochę naiwnie. Wtedy króluje otwartość. Rodzący się dopiero sceptycyzm nie chroni nas jeszcze skutecznie przed źródłami informacji, które w przyszłości być może zatrują nasz umysł strachem, gniewem czy dogmatyczną wiarą w … cokolwiek. Sceptycyzm zaczyna powoli rozkwitać. Wydaje nam się, że już coś wiemy i rozumiemy. Zaczynamy tego bronić jako istoty naszej tożsamości. Przecież chcemy być sobą, a przez wielu kwintesencją „bycia sobą” jest wolność wyrażania swojej „Prawdy” w słowach i czynach. Nasze EGO już jest całkiem ugruntowane i potrzebuje sceptycyzmu do ochrony tego, w co już uwierzył i do dalszego „rozkwitu”.

Zaczynają tańczyć w naszym umyśle dwa światy – jeden to otwartość, ciekawość i rozwój, a drugi to sceptycyzm z ego, wiara we własną rację i potrzeba przekonywania innych do tej racji. Który z tych światów zdominuje Twój umysł zależy wyłącznie od Ciebie. Jak powiada stara indiańska bajka o dwóch wilkach reprezentujących dobro i zło w naszych sercach – wygra ten wilk, którego będziemy karmić. Zdecyduj zatem co karmisz i jakie „prawdy” dominują Twój umysł.


Autor tekstu: Darek, SAMADHI





242 wyświetlenia3 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Bądź na bieżąco

Dziękujemy za subskrypcję!

Samadhi to stan umysłu gdzie dostrzegasz
prawdziwą naturę rzeczywistości.
SAMADHI

tel. 502 787 402, 530 060 008

e-mail: samadhi.poland@gmail.com

ADRES:

Wiry 23 (Masyw Ślęży)

58-124 Marcinowice

Google Maps

DOJAZD:

AUTOBUS

Świdnica - Wiry 

Wrocław - Sobótka

 

LOKALNE TAXI (Sobótka - Wiry)

taxisobotka.pl

PKP

Wrocław - Świdnica

Wrocław - Sobótka

Napisz do nas

Dziękujemy za wiadomość!

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page