
sob., 25 lut
|Samadhi
Dzikość zaklęta w ciszy - koncert etno & folk
Katarzyna Broda-Firla oraz Bartosz Bobeł czyli Calma Loca! Zespół za pomocą dźwięków dotyka pierwotnych doświadczeń człowieka z muzyką. Zapowiada się podróż w czasie i przestrzeni.


Czas i lokalizacja
25 lut 2023, 19:00 – 20:30
Samadhi, Wiry 23, 58-124, Polska
O wydarzeniu
Katarzyna Broda-Firla oraz Bartosz Bobeł czyli Calma Loca!
Zespół za pomocą dźwięków dotyka pierwotnych doświadczeń człowieka z muzyką. Zapowiada się podróż w czasie i przestrzeni. Koncert w wielu momentach pełen improwizacji i aktywnego kontaktu z publicznością będzie wspaniałą okazją, aby usłyszeć piękne melodie z najdalszych zakątków świata. Dla muzyków najważniejsze jest budowanie mostów między ludźmi z różnych kultur i języków. Szykuje się wspaniała uczta dla wszystkich poszukujących niebanalnych dźwięków.
Zagrają:
Bartosz Bobeł - nauczyciel, warsztatowiec, pracuje z dziećmi i dorosłymi łącząc pasję do języka angielskiego i muzykowania. Muzyczną przygodę rozpoczął w 1993 r. muzyką andyjską (Tierra), poprzez folk irlandzki (CLAY), ukraińską ( Hoverla), latino (Alegria), gipsy jazz (Cocotier), muzyka reggae i hardcore (Czwarty Wymiar), szanty (Orkiestra Samanta), rockowa (Frühstück), chóralna (projekt Pasja XXI), afrykańska (Piotr Gospodarczyk - Szkoła Rytmu), muzyka klubowa ( dj Jassovah). Obecnie prowadzi z Kasią Brodą-Firlą folkowy zespół Shafa.
Katarzyna Broda-Firla – Od najmłodszych lat uczyła się od swojego ojca – Józefa Brody, który przekazał jej wrażliwość na otaczający świat i ludzi, nauczył, jak dostrzegać muzykę tam, gdzie na pozór jej nie ma: w górskich potokach, szumiących drzewach, burzy i deszczu. Razem odwiedzali mieszkańców wsi, od których Katarzyna uczyła się źródłowego śpiewu i tańca. Z zespołem Józefa Brody od dziecka koncertowała w Polsce i za granicą. Trasy koncertowe wiodły przez m. in. Francję, Bułgarię, Niemcy, Danię, Litwę, Ukrainę, Rosję, Kanadę, Austrię, Węgry, Słowację, Chorwację, Szkocję.
Uczestniczyła w festiwalach takich jak: Święto Dzieci Gór, Polonijny Festiwal w Rzeszowie, Międzynarodowy Harcerski Festiwal w Kielcach, Międzynarodowy Harcerski Festiwal w Chorzowie, Festiwal Folklorystyczny w Oleśnicy, Dziecięcy Festiwal w Zielonej Górze, Festiwal Kocham Cię, Slot Art Festiwal. Na Międzynarodowym Festiwalu Studentów i Młodzieży w Moskwie Śpiewała wraz z zespołem Józefa Brody w teatrze Bolszoj w Moskwie z udziałem takich artystów jak Edyta Geppert, Mieczysław Szcześniak, Budka Suflera, Lady Pank, Maryla Rodowicz.
Brała udział w koncertach “Wokół stołu wigilijnego” z Teatrem Stu z Krakowa. Współpracowała z Joszkiem Brodą uczestnicząc w różnych projektach muzycznych zwieńczonych koncertami w Polsce i za granicą, między innymi koncert kolęd dla telewizji Polsat gdzie śpiewała ze Zbigniewem Wodeckim, zespołem Enej, Ewą Farną. W projekcie Muzyka serca i rozumu z Józefem Brodą i Januszem Kochutem, koncertowała wielu miejscach na terenie polski i za granicą Uczestniczyła w trasie koncertowej „Betlejem” w Polsce, gdzie śpiewała z Grażyną Łobaszewską, Antoniną Krzysztoń, Kamilem Bednarkiem, Dawidem Kwiatkowskim, Bovską, Mate.O.
Brała udział w koncertach i audycjach organizowanych przez TVP1, TVP2, TVP Polonia oraz licznych audycjach w Radio2, Radio3, a także Radio Katowice. Współtworzy zespoły muzyczne takie jak: Shafa i Inaczej. Płyty, w nagrywaniu których brała udział: Kapela Lipka Na Granicy, Debora, Posłuchejcie Kamaradzi, Z biegiem Olzy, Muzyka serca i rozumu. Podczas promocyjnych koncertów płyty Debora śpiewała min. z Grażyną Auguścik,Wojtkiem Waglewskim, Dimą Gorelikiem,Marcinem Pospieszalskim, Adamem Bałdyą Gra na instrumentach tj. okaryna, fujarka, flety, cymbały rzeszowskie, lira korbowa, a jej wokalne zainteresowania wykroczyły już poza europejskie podwórko: ostatnio eksploruje tematy śpiewu gardłowego i alikwotowego z Tuwy, Mongolii i Tybetu.
Prowadzi również działalność edukacyjną poprzez prowadzone przez siebie warsztaty ze śpiewu białym głosem “Katarzyna Broda-Firla Od Źródła” propagując kulturę Beskidów. Była opiekunem wokalnym przy przygotowaniu zespołów i nagrywaniu płyty “Kiyrpiecki” i “Zasadnioki”.
Założyła Fundację im.Józefa Brody aby kontynuować zachowania i myśli wpisane w jego życie, jako filozofa,mistyka,pedagoga,człowieka kultury. Poprzez działania fundacji chce kolejnym pokoleniom przekazać sposób myślenia,którego istotnym elementem jest różnorodność i spotkanie z człowiekiem. Jako prezes Fundacji zrealizowała pierwszy jej projekt w ramach programu Kultura w Sieci “Broda w sieci”, gdzie powstał cykl filmów dokumentalnych i instruktażowych z budowy instrumentów oraz cztery utwory opatrzone animacją komputerową.
✔ CZAS I MIEJSCE:
25 lutego 2023 r. start 19.00
Samadhi - Masyw Ślęży,
Wiry 23, 58-124 Marcinowice
link do Google Maps
https://goo.gl/maps/w3t9kysx7s6Zkoqv9
Akcja "kapelusz" - w trakcie koncertu zostanie puszczony kapelusz. Sugerowana kwota – 30 zł (nie wypada wrzucić mniej; wypada wrzucić więcej).
Kilka zasad akcji:
1. Limit osób na koncercie – 30.
2. Spotkanie skierowane jest do młodzieży i dorosłych oraz dzieci, które potrafią zachować się w przestrzeni ciszy.
3. Sugerujemy zabrać ze sobą poduszkę lub koc do siedzenia.
4. Rezerwacja miejsca poprzez formularz rejestracyjny. Link do formularza znajduje się na dole i górze strony
Dodatkowe informacje:
Jola (Samadhi):
mail - jola.samadhi@gmail.com
telefon - 530060008