top of page

DUSZA – GDZIE MIESZKA?

Jednym z ciekawszych zagadnień obecnym w tematyce duchowej jest SZYSZYNKA i jej mistyczna rola. Przez wieki nabrała kultowego charakteru. Wiele tradycji religijnych i duchowych przypisuje jej ezoteryczne funkcje związane z tzw Przebudzeniem, Bramą Duszy, Intuicją, Oświeceniem itp. Utożsamiana jest z „trzecim okiem” – portalem łączącym nasz umysł z wyższymi wymiarami i nadświadomością. Żadna z tych tradycji nie miała szansy aby przyjrzeć się mózgowi tak wnikliwie, jak my dzisiaj potrafimy …


Jest w mózgu inny organ, jeszcze mniejszy niż szyszynka, odkryty stosunkowo niedawno (w drugiej połowie XIX w.) kiedy medycyna, procedury i narzędzia autopsyjne pozwoliły na przyjrzenie się strukturze mózgu znacznie bardziej precyzyjnie. Ten maleńki organ mózgu to ISTOTA SZARA OKOŁOWODOCIĄGOWA (ang. periaqueductal gray). Naukowcy twierdzą, że dopiero zaawansowane autopsje mózgu umożliwiły zidentyfikowanie i zbadanie tego organu, który był praktycznie nie do wykrycia przez medyków w wiekach wcześniejszych.


Zaledwie kilkanaście miesięcy temu opublikowano badanie naukowe autorstwa: Michaela A. Fergusona i jego współpracowników z Harvard Medical School oraz Uniwersytetów z Chicago, Provo, Vancouver, Maastricht i Udine. Jego celem było odkrycie miejsca w mózgu człowieka, które jest najbardziej reaktywne na bodźce duchowe, religijne i psychoaktywne. Okazało się, że TO WŁAŚNIE ISO (istota szara okołowodociągowa) odpowiada za większość reakcji i funkcji związanych z odczuciami duchowo-religijnymi, jakie doświadcza człowiek. Ilość opiatów endogennych (substancji wysoce psychoaktywnych) produkowanych przez ISO jest zaskakująco wysoka i na głowę bije możliwości szyszynki.

Do badania zaangażowano 88 osób z guzami mózgu (Grupa 1) oraz 105 weteranów wojennych z uszkodzeniami mózgu (Grupa 2).

Cel analizy eksploracyjnej dla Grupy 1 - wyodrębnić obszar mózgu, którego łączność zmieniła się wskutek resekcji guza w taki sposób, który w największym stopniu korespondował ze zmianą w duchowości pacjentów.

Cel dla Grupy 2 – zidentyfikować jakie uszkodzenia mózgu warunkowały zmiany nasilenia odczuć religijnych i duchowych oraz jakie relacje funkcjonalne działały pomiędzy poszczególnymi obszarami uszkodzeń.

Wnioski z badania jednoznacznie wskazały na ISO, jako organ odpowiedzialny za odczucia religijne i duchowe. Dodatkowo, w innych badaniach na zwierzętach (ssakach) odnotowano silne pobudzenie ISO na krótko przed śmiercią osobnika. Uznaje się, że tak silny wyrzut opiatów endogennych w okolicznościach bliskich śmierci ma za zadanie uśmierzyć potencjalny ból oraz zredukować stres (silne odurzenie).


Być może zatem ta maleńka część mózgu (wielkości ziarenka ryżu) – czyli ISO zdetronizuje niedługo szyszynkę i zwolni ją z wielowiekowej tradycji oraz roli portalu łączącego nasz umysł z pozamaterialnym światem duchowym. Może szyszynka nie nabrałaby tak mistycznego charakteru gdyby prehistoryczni „naukowcy” w ogóle mieli jakąkolwiek świadomość istnienia ISO i zdolności tego organu do generowania tak silnych wrażeń psychoaktywnych …


Dla chętnych i dociekliwych podaję oryginalny tytuł Projektu Badawczego oraz link do dokumentu PDF podsumowującego wnioski z badania.

A Neural Circuit for Spirituality and Religiosity Derived From Patients With Brain Lesions Michael A. Ferguson, Frederic L.W.V.J. Schaper, Alexander Cohen, Shan Siddiqi, Sarah M. Merrill, Jared A. Nielsen, Jordan Grafman, Cosimo Urgesi, Franco Fabbro, and Michael D. Fox

LINK do dokumentu PDF :

Opis Badania ISO
.pdf
Pobierz PDF • 2.20MB

Autor: Darek / Samadhi537 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Bądź na bieżąco

Dziękujemy za subskrypcję!

bottom of page